Tentokrát sme si pre vás pripravili pre zmenu TOP 5 historických filmov založených na skutočnej udalosti. Tematicky prevláda obdobie druhej svetovej vojny, ktoré významne poznačilo aj československé dejiny a jeden z týchto filmov je výlučne o tom. Okrem toho dávame do pozornosti aj TOP 10 mafiánskych a gangsterských filmov. 🙂 

 

Schindlerov zoznam

Životopisná dráma z roku 1993 je jedným z najlepšie hodnotených filmov vôbec a to medzi divákmi aj u kritikov. Príbeh opisuje obdobie holokaustu v časoch druhej svetovej vojny. Dejiskom tejto snímky, ktorú režíroval legendárny Steven Spielberg, je poľské mesto Krakov. Film má na svojom konte sedem Oscarov.

Pád tretej ríše

Tento historický veľkofilm uzrel svetlo sveta v roku 2004 a predlohou mu bola kniha osobnej sekretárky Adolfa Hitlera Traudl Jungovej. Snímka ukazuje posledné dôležité momenty v živote nemeckého vodcu, ktorými bola oslava 56. narodenín, svadba s Evou Braunovou a ich spoločná samovražda. Okrem Hitlera však podobný odchod zo sveta zvolili aj niektorí jeho najvernejší spoločníci. Podobne vysoko hodnotený film ako tento je ďalší príbeh z obdobia konca druhej svetovej vojny – Norimberský proces.

Lidice

Jediný česko-slovenský filmový zástupca v tomto výbere taktiež opisuje príbeh z obdobia druhej svetovej vojny. Predlohou pre film je skutočný príbeh českej dedinky Lidice, ktorú nacisti chladnokrvne zrovnali so zemou. Napriek tomu, že vpád vojakov Tretej ríše znamenal pre Lidice zánik, táto malá dedinka sa navždy zapísala do dejín.

12 rokov otrokom

Britsko-americká životopisná dráma popisuje príbeh Solomona Northupa, ktorému sa život zmení zo dňa na deň. V jedinom momente sa z mladého černocha, žijúceho bežný život, stane otrok v reťaziach. V otroctve zostal napokon dlhých dvanásť rokov. Predlohou pre túto snímku bola autobiografická kniha Solomona Northupa, ktorý sa v roku 1841 presne takto stal na dvanásť rokov otrokom.

Pod rúškom noci

Jeden z novších filmových počinov, ktorý uzrel svetlo sveta v uplynulom roku. Režíroval ho a aj sám si v ňom zahral známy Ben Affleck. Dej filmu sa odohráva v 20-tych rokoch minulého storočia, kedy v Amerike vládla prohibícia. Hlavným hrdinom je syn policajta Joe, ktorý sa po svojom prepustení z väzenia pustí v meste Boston do nelegálnej výroby a predaja rumu.

Zdroj: Csfd.cz | Video: YouTube | Foto: YouTube