Kto nie je na Facebooku, akoby neexistoval. To je síce pekné, ale zdieľať verejne na fejsbúčiku všetky súkromné informácie nie je zrovna najlepší nápad. Tieto veci si z neho radšej urýchlene vymažte, pretože môžete mať veľké problémy!

Dnešná doba sociálnych sietí dáva každému bežnému človeku punc jedinečnosti a výnimočnosti. Myslím si, že pridávaním rôznych fotiek a následným čakaním na lajky, si dievčence aj chalani mastia svoje egá. Zdieľaním každého obrázku, videa či citátiku pre zmenu informujú celý modrý svet o tom, na čom sa práve zasmiali, ako sa cítia, čo jedli a čo počúvajú, lebo ani jeden z ich 500 priateľov by určite nezaspal, keby sa o tieto hot news nepodelili. Je to v poriadku. Naučili sme sa žiť s tým, že to, čo nezverejníme na Facebooku, Twitteri či Instagrame, nemá prosto zmyslel. Je taká doba a ja to plne akceptujem. Sú však veci, ktoré by ste na svojom Facebooku rozhodne zdieľať nemali, pretože môžete mať poriadne problémy.

Telefónne číslo

Zverejňovať svoje telefónne číslo na Facebooku môže spôsobiť výrazné problémy, najmä ak je užívateľom tejto knihy tvárí mladá slečna, ktorej celodenná aktivita spočíva v pridávaní zvodných obnažených fotečiek z kúpelne. Môže sa ľahko stať, že nejaký romanticky založený jedinec si v jej profile nájde číslo a bude jej po nociach vypisovať horúce smsky, z ktorých sa jej budú podlamovať kolená a bude cítiť teplúčko tam dole. V horšom prípade si však jej číslo nájde úchyl, ktorý videl ženu akurát tak na obrázku v dedovej garáži a je presvedčený o tom, že ONA je jeho vyvolená, ktorú musí mať. Môže sa tak začať dosť nepríjemný proces obťažovania. Nám ostatným, ktorí necítime potrebu zavesiť na Facebook fotku vždy, keď si meníme spodné prádlo, však zase celkom reálne môže hroziť, že nás bude obťažovať nejaký lokálny dvojkorunový (akože) finančný poradca či premotivovaný operátor Call centra, ktorému sľúbili, že ak vybaví dve zmluvy, dostane od svojej firmy pri obede jeden knedlik navyše.

Mali by ste si teda z Facebooku vymazať svoje číslo. Keď ho niekto bude súrne potrebovať, môže vám napísať, pretože ste stále online. A pokiaľ nie ste stále online, tak ľudia, ktorí majú mať vaše číslo, ho už určite dávno majú. 🙂

Adresa

V prípade adresy je to podobné ako s telefónnym číslom. Jedna kúpeľňová selfie v podprsenke môže spôsobiť, že slečnu bude čakať pod oknami Rómeo s kyticou ruží, brnkať pri tom na gitarku a spievať o jej kráse. Rovnako ľahko a možno ešte ľahšie však z romantického Rómea môže byť nadržaný zvrhlík. Ten bude pod jej oknami čakať, kedy vyjde z dverí, ale popri tom si už bude brnkať na niečo iné než na gitaru.

 

Páni, vy sa veľmi netešte. Vám v prípade zverejnenia adresy veľmi ľahko hrozí, že tá známosť z posledného víkendu nečakane dospeje k rozhodnutiu, že medzi vami a ňou to nebolo len o TOM, ale bola to skutočná láska – láska na prvý zásun, ako sa vraví. Nuž a táto zaláskovaná slečna sa objaví znenazdajky pred vašimi dverami. Ak budete zrovna sedieť sám doma a nemať nič svetoborné na práci, tak by jej návšteva ešte mohla byť vítaná. Ak ale máte zrovna u seba svoju dlhoročnú priateľku a tá je presvedčená o tom, že minulý víkend ste strávili čisto na pánskej jazde u kamaráta na byte, tak vás zverejnená adresa na Facebooku môže mrzieť ešte veľmi dlho.

Fotografie detí

Toto sa týka najmä mamičiek a oteckov, ktorí v sebe cítia nepotlačiteľnú potrebu podeliť sa so svojimi FB friends o každý nádych svojho “najkrajšieho, najroztomilejšieho a najmúdrejšieho dieťaťa na svete.” Nie som rodič a nechcem nikomu kecať do výchovy, ale v poslednom období sa už prevalilo viacero škandálov, kedy “ujovia s cukríkmi” fotky detí z internetu použili na svoje účely. Predpokladám, že netreba dodávať, že na nechutné a zvrátené účely.

Dátum narodenia

Niektoré zdroje varujú aj pred tým, že by ste si mali v rámci bezpečnosti zo svojho facebookového účtu vymazať aj vek, respektíve dátum narodenia. Väčšina žien však tieto údaje aj tak zverejnené nemá, lebo nechce, aby chlapi vedeli, aké sú mladé alebo pre zmenu, aké sú staré. No a čo sa týka pánov, v tejto problematike neviem objektívne zhodnotiť, či môže zverejnený dátum narodenia spôsobiť nejaké nabúranie do osobných údajov. Pokiaľ však vaše osobné údaje prezrádzajú vlastníctvo dvadsaťročného bicykla dovezeného z Nemecka a omeškané splátky za nájom, zrejme sa nemusíte ničoho báť. 🙂

Foto: Depositphotos.com, Pixabay.com, YouTube.com