Slovensko je tak malé, no pritom tak rozdielne. Každý kút tejto krajiny je niečím výnimočný. Zo všetkých častí tejto republiky je asi najviac špecifické východné Slovensko. Skrýva v sebe niekoľko nárečí, ktorým asi rozumejú len osoby žijúce na tejto strane nášho malebného štátu. Možno si ani neuvedomujete, ale tieto hlášky o vás rýchlo prezradia, že ste východniar!

1. Vypi bo naľato, naľej bo vypito

V jednoduchosti je krása a keďže sa o východniaroch hovorí, že majú v obľube istý druh nápojov, tak táto hláška nesmie chýbať. „Vypi, lebo je naliate, nalej lebo sme vypili.“

Love GIF - Find & Share on GIPHY

2. Das / choľem

Staré známe das. A teraz nie sme v nemeckom jazyku. Das/choľem znamená v preklade asi/aspoň a mnohokrát to východniari používajú pri pive. Vypil som „das“ 4 pivá alebo požičaj mi „choľem“ 20 eur.

Tiny GIF - Find & Share on GIPHY

3. Ta ne?

Vy odpoviete „Jasné/Samozrejme“ a východniar vám namiesto toho povie „Ta ne?“. Dokonca sa tento typ odpovede stal taký populárny, že Kristína naň naspievala pesničku, ktorá sa stala okamžitým hitom.

4. Davaj het!

Načo by východniar povedal „Ponáhľaj sa!“, keď má na to výraz „Davaj het!“? Keď to niekedy budete počuť, vedzte, že máte tú česť sa rozprávať s nedočkavým východniarom!

5. Jeden robi jak še patri, druhy patri jak še robi.

Toto môžete počuť len pri fyzickej práci. Východniar tým totiž vyjadruje svoju nespokojnosť, ako sa niektoré indivíduá správajú pri práci. Ak by ste chceli doslovný preklad, asi by to znelo nejako takto. „Jeden pracuje, ako sa patrí a druhý sa len pozerá, ako sa pracuje.“ Ide skôr o vtipné uštipačné gesto.

Homer Simpson GIF - Find & Share on GIPHY

6. Čaja a šrac

Máte priateľku? Tak pre východniara to je čaja, avšak, vy ste preňho len šrac. Tento výraz je pomerne používaný len v Košiciach a v okolí. V iných mestách je toto označenie len zriedkavé.

7. Trebalo by

Jedna z najväčších slovenčinárskych chýb východniara. Namiesto „Bolo by treba“ povie „Trebalo by“, v tom okamihu viete, že sa rozprávate s východniarom. Ide o skrátený výraz a osoby žijúce na východnom Slovensku si veci proste uľahčujú 🙂

 happy selena gomez selena okey GIF

8. To je také dzivé

Nebojte sa, nikto nie je divý. Východniar to povie vtedy, keď vidí niečo senzačné, krásne. Tento výraz skôr znamená, že „To je také šialené“. No povedzme si pravdu, slovo dzivé je viac IN.

 dance amazing wtf why how GIF

9. Ej, ci pana!

Aj západniari majú problém s týmto výrazom, ktorý pochytili od východniarov. Znamená to, že ste uvideli niečo perfektné, vynikajúce a dávate najavo svoj obdiv. Bežne si poviete aj vy doma „Ci pana“ a ani neviete, že to k vám prišlo z východu.

 reaction the simpsons kiss simpsons perfect GIF

10. Dva piva!

Na záver to najlepšie. Čo môže byť viac východniarske, ak nie „Poprosím vás DVA piva.“ Ak si niekedy takto objednáte pivo, čašník/čka okamžite bude vedieť, odkiaľ pochádzate. Dve a dva je pre východniarov ako španielska dedina. 🙂

 beer GIF

Zdroj | Foto: YouTube.com, Presov.korzar.sme.sk, Giphy.com