Určite viete o tom, že ak prídete o prácu, získavate nárok na sociálne dávky v nezamestnanosti. Podmienkou ale je, aby ste v uplynulých štyroch rokoch mali odrobené aspoň dva roky. Následne sa výška dávok vypočíta podľa vašej hrubej mzdy, ktorú ste dostávali, pričom by malo ísť približne o 50 % vašej hrubej mzdy. Po novom chce však premiér Peter Pellegrini na tieto dávky ľuďom siahnuť.

Na dávky v nezamestnanosti máte nárok počas doby šiestich mesiacov. Podľa premiéra ide ale o príliš dlhý čas a keďže Slovensko má v súčasnosti nízku nezamestnanosť, nepripúšťa možnosť, že ľudia si nedokážu do troch mesiacov nájsť novú prácu. Myslí si, že tí, ktorí nepracujú, tak robia preto, že sa im nechce a radšej budú zneužívať sociálny systém. Tomu chce preto urobiť rázny koniec a dávky v nezamestnanosti plánuje stopnúť práve po troch mesiacoch.

Po troch mesiacoch, akonáhle si nenájde človek prácu, resp. nechce pracovať, je mu pozastavené vyplácanie dávok a žije z minima. Je to možno cesta. Bol by som ale rád, keby sa ľudia dobrovoľne zamestnali,” uviedol premiér.

Motiváciou pre nezamestnaných ľudí by mala byť podľa neho neustále stúpajúca minimálna mzda a dostatok pracovných pozícií. Zamestnávatelia majú problém obsadiť všetky voľné miesta a musia zamestnávať dokonca ľudí zo zahraničia, pretože domáci nemajú záujem pracovať. “Mali by sme vytvárať väčší tlak na tých, ktorí pracovať nechcú, lebo sa im jednoducho nechce a chcú si žiť pohodlný život zo sociálnych dávok,” dodal Pellegrini.

Zdroj: pluska.sk, tvnoviny.sk | Foto: Facebook, Pixabay