Mnoho Čechov a Slovákov bude mať zrejme v najbližšej dobe hlavu v smútku, nakoľko sa Brusel chystá zakázať tradičný destilát, ktorý obľubovali našinci skrz generácie.

Na vine je aromatická látka, ktorá má podľa výskumov škodlivé účinky na ľudské zdravie. Práve nebezpečný furan prepožičiava rumu zo zemiakového škrobu typickú chuť a arómu. Potenciálne ohrozenie rakovinou vraj spôsobujú aj ďalšie zložky nekvalitného rumu. Ochranu zdravia chce preto Brusel zvýšiť tým, že takýto rum na našich regáloch dostane stopku.

Pokiaľ v potravinách sa dá rumová aróma ľahko nahradiť, v liehovinách by to bolo obtiažnejšie. Je totiž veľmi pravdepodobné, že by sa tak výrazne zmenila chuť tohto tradičného alkoholu. Český výrobcovia pre ČT24 uviedli, že v „tuzemáku“ je furanu len málo a nie je omnoho nebezpečnejší ako ďalšie prídavné látky v potravinách.

Ak sa vám tieto výskumy z EÚ zdajú pritiahnuté za vlasy, v nadchádzajúcom čase sa ešte stále môžete na zlé časy predzásobiť. Vďaka dočasnej výnimke od euroúradníkov rum zo zemiakového škrobu z našich obchodov nezmizne okamžite. „Tuzemák“ dostal zatiaľ výnimku na nadchádzajúcich päť rokov.

Zdroj: pluska.sk Foto: Pixabay