Väčšina áut na Slovensku, ktoré boli vyrobené v 90-tych rokoch, pochádza z dielne koncernu Volskwagen Group. Práve tieto vozidlá majú jeden veľký paradox a tým je, že ich pravé spätné zrkadlo je menšie ako ľavé. Viete ale prečo?

Tento nevídaný paradox sa týka značiek spadajúcich pod koncern Volkswagen Group, a teda Audi, Seat, Škoda a Volskwagen. Viaceré modely týchto značiek, ktoré boli vyrábané v 90-tych rokoch minulého storočia, majú menšie pravé spätné zrkadlo. Teórií o tom, prečo je to tak, existuje hneď niekoľko.

Sledujte Manmagazin.sk aj na Instagrame — TU

Tá najrozšírenejšia je, že v dobe, kedy sa tieto autá vyrábali, ešte mnoho starších automobilov nemalo pravé spätné zrkadlo vôbec. Toto zmenšenie pravého zrkadla údajne vzniklo kvôli stále sa zväčšujúcemu počtu vozidiel vo veľkých mestách. Niekto z vedenia automobilky vraj preto dostal nápad, že keď bude pravé zrkadlo menšie, bude menšie riziko jeho poškodenia.

Vo veľkých mestách je totiž zvykom, že autá parkujú pozdĺžne pri chodníku, ktorý taktiež nie vždy stačil na kapacitu chodcov. Preto vraj automobilky chceli ušetriť vodičov od zbytočného poškodenia ich tátošov a rozhodli sa zmenšiť jedno zrkadlo.

Ako prvá však s touto “vychytávkou” neprišla žiadna zo spomínaných automobiliek, ale nemecký Mercedes, a to na začiatku 90-tych rokov. Jeho oficiálnym zdôvodnením bola teória, že šofér má na strane spolujazdca horší odhad. Aby si teda neodlomil zrkadielko, bolo zmenšené.

Ani jednému z týchto dôvodov však automobiloví nadšenci neveria a za všetkým podľa nich treba hľadať (ako inak) peniaze. Nejaký múdry človiečik vo vedení firiem skrátka dostal nápad, ako spoločnosti ušetriť obrovské prachy, čo by, samozrejme, na jednom automobile nerobilo žiadny veľký finačný rozdiel, ale pri sériovom vyrábaní kusov už išlo o rozdiely miliónové.

Nový zrkadlový trend v automobilovej doprave sa ale vôbec neujal a hoci si mnoho šoférov na menšie pravé zrkadlo zvyklo, žiadne pozitívne ohlasy to neprinieslo. Preto táto “vychytávočka” vydržala len niekoľko rokov a následne sa všetky automobilky postupne vrátili k rovnakej veľkosti oboch spätných zrkadiel.

Zdroj: Jalopnik.com | Foto: 4.bp.blogspot.com, Jalopnik.com, YouTube