Somálski piráti si nedajú pokoj. V centre ich záujmu sú hlavne veľké nákladné lode, na ktorých sa nachádza menší počet posádky. Útočia organizovane, a posádka, ktorá nie je na takéto prepadnutie pripravená, často nemá šancu ubrániť sa.  

Nie vždy to ale morským banditom vyjde. Tvrdým orieškom sú pre nich hlavne členovia komanda ruského námorníctva, ktorí s nikým nejednajú v rukavičkách. Práve naopak – neváhajú zvoliť aj poriadne drastické postupy a vyvolať nimi negatívne reakcie hlavne zo strany NATO.

Pred pár rokmi napríklad ruské komando oslobodilo loď s ropou aj posádkou. Prehľadalo pirátsku loď a našlo na nej množstvo zbraní a trhavín. Následne pirátske plavidlo vyhodilo do vzduchu aj s pirátmi, ktorých predtým pripútalo k lodi. Rusi jednoducho plavidlo s pirátmi potopili bez akéhokoľvek súdu. Obhajovali sa tým, že použili protipirátske zákony –  mimochodom, pochádzajú z 18. a 19. storočia – a podľa nich má kapitán vojnovej lode právo naložiť s pirátmi podľa vlastného uváženia. Pozrite si dve videá, ktoré zachytávajú boj komanda ruského námorníctva so somálskymi pirátmi.

Zdroj: YouTube