Slovákov v NHL, nanešťastie, každým rokom ubúda, a aj ten malý počet z tých, ktorí tam ešte zostali, častokrát bojuje o miesto v prvom tíme. Kedysi však boli naši hráči na absolútnom vrchole a rozhodovali tie najdôležitejšie zápasy! 

Väčšina z nás má, samozrejme, ešte v živej pamäti časy, kedy Marián Hossa dopomohol Chicagu Blackhawks výraznou mierou k trom Stanley Cupom, alebo časy, keď bol Marián Gáborík na špici bodovania play-off NHL, čím zabezpečil Stanley Cup pre svoj tím Los Angels Kings. Ešte nejakú dobu predtým, kedy sa táto útočná dvojka naplno presadila v NHL, sme v nej mali iných „zabijakov“.

Peter Bondra nastrieľal v NHL 503 gólov a na 389 prihral.

V sezóne 1997/1998 priviedli Peter Bondra a Richard Zedník svoj tím Washington Capitals do finále play-off východnej konferencie NHL. Proti nim sa postavil v tejto sérii na druhej strane v drese Buffala Sabres hrajúci Miroslav Šatan. No a v treťom zápase tejto série predviedli naši hráči v drese Capitals skvelé výkony.

Bondra so Zedníkom si pripísali po dva góly a obaja aj na jeden tomu druhému prihrali, čím zabezpečili svojmu tímu triumf 4:3 po predĺžení. Práve v ňom rozhodol o víťazstve tímu z hlavného mesta USA svojou typickou nechytateľnou bombou Peter Bondra, ktorý tak prekonal legendárneho Dominika Haška v bráne súpera. Tento zápas si teraz môžete naplno vychutnať vďaka archívnemu videu nižšie a dokonca so slovenským komentárom!

Washington Capitals – Buffalo Sabres 1998

Len pre úplnosť dopĺňame, že Washington vyhral túto sériu 4:2 na zápasy a postúpil do finále Stanley Cupu, kde ale prehral 0:4 s Detroitom Red Wings. Buffalo sa do finále dostalo o rok neskôr, ale v ňom rovnako ako Washington prehralo. Ich premožiteľmi sa stali pre zmenu hráči Dallasu Stars, ktorí vo finále vyhrali 4:2 na zápasy.

Foto|Video: Twitter, YouTube