Hugh Hefner, bývalý textár magazínu Esquire, založil magazín Playboy ešte v roku 1953. Jeho cieľ, priniesť na titulné stránky odhalené celebrity, sa mu podaril, a to najmä vďaka Marilyn Monroe, ktorá celú tú šialenú mašinériu okolo hanbatého časopisu spustila. 

 

Odhalené celebrity

Hovorí sa, že fotky slávnej herečky kúpil zakladateľ Playboya od fotografa Toma Kelleyho za smiešnych 50 dolárov, no vtedy zrejme sám netušil, čo bude nasledovať. V tej dobe ľudia nemali toľko možností ako dnes a nemohli si nahé fotky obľúbených tvárí jednoducho vygoogliť, a tak vtedajší herecký idol všetkých mužov zaznamenal nebývalý úspech. Objaviť sa na titulke známeho magazínu odrazu znamenalo istú prestíž, a tak ponuku na fotenie odmietol len málokto.

Boj s rasizmom

Práve Playboy na svojich stránkach úspešne bojoval s rasizmom, a to tým, že vo veľkom dával priestor aj čiernym športovcom či politikom. Úplný vrchol v tejto otázke však dosiahol v roku 1965, keď sa v časopise objavila prvá nahá afroamerická kráska Jennifer Jackson. Málokto vtedy búral rasové bariéry práve tak ako Playboy, ktorý inak skôr poburoval.

Prvá transka

V roku 1991 pózovala na titulke magazínu Caroline Cossey, ktorá sa však narodila ako muž. Išlo o prvú transmodelku vôbec na titulke akéhokoľvek pánskeho časopisu tých čias. Spraviť niečo také v dobe, kedy sa o tejto problematike skoro vôbec nehovorilo, znamenalo istú dávku odvahy, no vyplatilo sa, a tak Playboyu patrí prvenstvo aj v tejto oblasti.

Playboy v Braillovom písme

Posúvať hranice bolo pre najznámejší pánsky časopis typické odjakživa, a tak niet divu, že sa rozhodol svoj pikantný obsah prinášať aj pre nevidiacich, hoci to hlavné im, samozrejme, sprostredkovať nemohol. Do Braillovho písma magazín prekladali v Kongresovej knižnici v USA a hoci im bol v 80. rokoch na túto činnosť udelený zákaz, hlas ľudu prehovoril a nezmyselné nariadenie bolo zrušené.

magazín Playboy búral bariéry

Foto: Facebook, Instagram