Každý fanúšik športu s najväčšou pravdepodobnosť aspoň párkrát stávkoval na športové podujatia. Vidina privyrobenia si, ba dokonca živenia sa tipovaním, vzbudzuje v človeku prirodzene pocit nádeje na opustenie starého nudného zamestnania, kde mnohí prichádzajú o drahocenný čas, o nervy a dokonca častokrát aj o zdravie. Aby toho nebolo málo, na konci mesiaca vám zamestnávateľ strhne značnú časť zárobku, ktorá v podobe daní skončí v štátnom rozpočte. Je ale členstvo v tipérskej komunite skutočne tým pravým spôsobom na zarábanie obrovských peňazí?

Malé percento ľudí možno naozaj dokáže zarábať na tipovaní športových zápasov a podujatí, no aj vo vašom okolí zrejme drvivá väčšina stávkujúcich zvyčajne len prehráva svoje zarobené peniaze. Bez ohľadu na to, či sa jedná o pár eur alebo o závratnú stratu, ktorá ohrozuje normálny život človeka. Biznis ako biznis, povedalo si niekoľko “múdrych hláv“ a rozhodlo sa ľuďom pomôcť. A čo sa nestalo? Vznikli tipérske komunity, ktoré ponúkajú “zaručené“ tipy. Jediným háčikom je istý mesačný poplatok.

Majitelia týchto tipérskych komunít majú zvyčajne svoju internetovú stránku a nejakú fanpage aj na sociálnej sieti. Recenzie sú pochopiteľne len tie najlepšie, veď nikto nemá záujem investovať do niečoho neúspešného. Písané sú zvyčajne nimi, aj za pomoci falošných profilov, a ich známych, pričom negatívne komentáre sú častokrát vymazané. Čo sa týka VIP tipov, tie sú posielané klientom na ich e-mail. V žiadnom prípade sa nejedná o uzavretú spoločnosť, hoci v snahe vzbudiť v človeku záujem sa stretnete aj s lukratívnymi ponukami typu “Máme posledných päť voľných miest“ alebo “Nepremárnite jedinečnú príležitosť, bezplatne sa stanete VIP členmi len do konca týždňa!“.

Niekomu pošlete 50 alebo 100 eur a on vám bude následne posielať správne tipy, vďaka ktorým zbohatnete o tisíce. “Paráda, nie? Idem do toho, toto je moja životná šanca!“ – aj taká je reakcia mnohých slepo veriacich. Kde je ale háčik? Títo “odborníci“, ktorí sa chvália svojou bilanciou úspešných tipov a obrovským ziskom, majú malými písmenami napísané na konci stránky, že za prípadné straty nenesú zodpovednosť. Poďme ale na nepopierateľné fakty.

Je výsledok nejakého zápasu vopred jasný?

Nie je. Čím sa zápas alebo iná stávková príležitosť javí ako viac pravdepodobná, tým je kurz na ňu pochopiteľne nižší. Stávkovej spoločnosti predsa nejde o to, aby klientom vyplatila obrovské peniaze za výhru (napríklad) Nemecka nad Andorrou vo futbalovom zápase. Pod pojmom stávková príležitosť je myslený tip na počet gólov, žltých kariet, či čohokoľvek iného v danom zápase. Paleta možností je skutočne široká.

Aké tipy sú zvyčajne ponúkané vo VIP členstvách?

Svojich budúcich zákazníkov lákajú zásadne s vysokými kurzami. Lepšie predsa vyzerá, ak pri 10-eurovom vklade na jeden zápas vyhráte 20 alebo 50 eur, ako keby ste za to vyhrali 50 centov. Samozrejme, ak zvýšite vklad, zvýšite aj svoju možnú výhru. Rovnako však aj prípadnú prehru. Treba si uvedomiť aj skutočnosť, že ten človek ponúkajúci vám zaručené tipy, nemôže ovplyvniť výsledok žiadneho zápasu. Ľudia vytvárajúci kurzy (tzv. bookmakeri, pozn. red.) sedia desiatky hodín za štatistikami, novinkami, správami z desiatok zdrojov, aby vytvorili kurzy, ktoré zodpovedajú viac-menej reálnej pravdepodobnosti toho, ako zápas naozaj dopadne. Nikdy nebude na jasného favorita vysoký kurz. Skutočne nikdy. Vždy platí pravidlo – čím pravdepodobnejšia výhra – tým nižší kurz.

Sú tie propagačné víťazné tikety skutočné?

Môžu, ale nemusia byť. Ak sú aj reálne, neviete, či rovnaký človek ďalších desať podobných tiketov neprehral. Chváliť sa tými pár úspešnými tiketmi môže byť len účinným reklamným ťahom, ktorým vás chce nalákať na svoju stranu. Ďalšou možnosťou je, že tikety môžu byť reálne, no nepatria jemu alebo boli podané za pár drobných a keď vyšli, v nejakom grafickom programe sa dá bez väčšej námahy prepísať vklad a výhra. Veľké vklady, veľké výhry. To je predsa to, čo klient chce!

Prečo to vôbec niekto robí?

Otázka, ktorá je hodná zamyslenia sa. Predstavte si, že ste skutočne špičkový odborník s výrazným ziskom zo stávkovania. Takmer každý deň si dokážete nájsť nejaké stávkové príležitosti, ktoré skutočne dopadnú podľa vašich predpokladov. Vy teda zarábate desiatky či stovky eur denne, mesačne teda až niekoľko tisíc. Keďže si veríte a vychádza vám to, možno nevložíte na kurz 2 “len“ 10 alebo 20 eur, ale 100 či rovno 1000. Ale vyhrávate. Ste v balíku. Teraz prichádza čas na otázku: Prečo by sa niekto takto úspešný zapodieval tým, že bude rozposielať maily, budovať komunitu klientov, rozpisovať nekonečne dlhé analýzy, prečo to tak dopadne?

On zarába tisíce eur mesačne a môže mu byť srdečne jedno, že všetci navôkol sa opäť rozčúlili nad tým, že im ušla nejaká “tutovka“.  Dobre. Pripustili sme, že niekto skutočne zarába stávkovaním a je značne ziskový, pripustíme aj jeho dobré srdce, ktoré chce pomáhať iným ľuďom. Háčikom je to, že vopred nevieme, ktorý z toho množstva poskytovateľov zaručených tipov je skutočne ten ziskový dobrák.

Peniaze, peniaze a zase len peniaze

Pochopiteľne, každému ide len o zisk. To je dôvod, prečo to robia všetci. Tých pár dobrákov zarobí veľké peniaze stávkovaním a ďalšie sumy im prídu od klientov. Tej druhej skupine, ktorá je pre vás skutočne nebezpečná, taktiež prídu vaše peniaze, no sú od nich závislí. Oni sa stávkovaním živiť nedokážu. Ich živí naivita a viera ľudí v to, že im niekto neznámy dokáže poskytovať správne tipy, z ktorých budú profitovať a dajú tak zbohom svojmu starému životu. Práve títo poskytovatelia majú ešte lepšie zvládnutý marketing, pretože počítajú s tým, že dlhodobo si klientov neudržia. Musia tak získavať stále nových.

Najsofistikovanejším spôsobom by mohol byť dokonca ten, pri ktorom by za “zaručenými tipmi“ stáli samotné stávkové spoločnosti. Tie psychológiu hráčov ovládajú lepšie než ktokoľvek iný. Človek je totiž tvor nenásytný a keby bol mierne ziskový, chcel by mať stále viac, viac a potom ešte viac. Až do okamihu, kedy by sa úspešnosť tipov obrátila v jeho neprospech. Sumu, ktorú by po pár eurách zarábal niekoľko mesiacov, by dokázal následne za pár dni prehrať, možno aj s úrokmi.

Na záver teda dodáme len toľko, že každý si je strojcom svojho vlastného šťastia a je len a len na vás, či budete alebo nebudete stávkovať, koľko do toho investujete a aj to, či sa budete spoliehať na tie “zaručené vysokoziskové“ skupiny alebo výhradne sami na seba.

Tento článok je pripravovaný v spolupráci so ŠportovýMagazín.sk, lajknite si ho na Facebooku

Foto: Pixabay, Twitter