Zlodeji a podvodníci sú na tomto svete zrejme tak dlho ako ľudstvo samo. Vždy sa nájde niekto, kto hľadá čo najjednoduchšie cesty k peniazom a neváha pri ich zisku porušiť nielen morálne zásady, ale aj zákon.

Na podobné nekalé praktiky, ktoré v posledných dňoch nahlásili hneď niekoľkí občania, upozornila Národná diaľničná spoločnosť. Trik podvodníka či organizovanej skupiny spočíva v tom, že vám zavolajú na váš telefón a predstavia sa ako zástupcovia Národnej diaľničnej spoločnosti. Následne vám oznámia, že vaše vozidlo išlo po diaľnici bez zakúpenej diaľničnej známky a pýtajú sa na možnosti, akými ste ochotní zaplatiť vzniknutú pokutu.

Samozrejme, bystrejší motoristi vedia, že pokuty za vedenie motorového vozidla po diaľnici bez diaľničnej známky sa neriešia cez telefón, ale chodia na adresu poštou. Taktiež ich nevymáha Národná diaľničná spoločnosť, ale okresné úrady. Tí menej skúsení však v záchvate paniky môžu sadnúť podvodníkom na lep a v snahe vyhnúť sa akýmkoľvek problémom fiktívnu pokutu zaplatia.

K celej vzniknutej situácii sa vyjadrila aj samotná NDS na svojej facebookovej stránke: „Priatelia, pre vysvetlenie, údaje, ktoré zaznamenáva kontrolný systém Národnej diaľničnej spoločnosti sú ďalej postúpené rezortu dopravy a okresným úradom. Výber pokút, riešenie priestupkov a časový horizont, v akom príde pokuta, nie sú v kompetencii Národnej diaľničnej spoločnosti. Ak sa však nazdávate, že pokuta Vám prišla neoprávnene, podľa zákona môžete proti rozkazu podať do 15 dní odo dňa jeho doručenia odpor. Odpor adresujete znova okresnému úradu, ktorý rozkaz vydal (v odôvodnení uvediete skutočnosti, ktoré by vysvetľovali, že pokutu ste dostali neoprávnene a zároveň označíte dôkazy na preukázanie svojich tvrdení).“

Nenechajte sa teda nachytať a zdieľaním tohto príspevku pomôžte zabrániť podobným podvodom.

Výpoveď jednej z obetí falošných telefonátov

Zdroj: Facebook | Foto: Facebook, Youtube.com, Pixabay.com