Novela zákona o cestnej doprave, ktorá prešla schvaľovacím procesom v parlamente, prináša niekoľko zásadných zmien. Mimo iného sa niektorí vodiči môžu tešiť na to, že ušetria až dve tretiny z udelenej pokuty.

 

Na STK budeme čakať kratšie

Súčasťou zmien je čiastočné oslobodenie trhu so stanicami STK a EK. Podľa pôvodného návrhu zákona by si mohol takúto stanicu založiť ktokoľvek, kto by splnil stanovené podmienky. Tento návrh však neprešiel a povolenie pre založenie nových staníc tak bude aj naďalej udeľovať ministerstvo dopravy. Ich počet by sa mal aj napriek tomu zvýšiť, čo pomôže odstrániť dlhé čakacie lehoty.

Zaplaťte čo najskôr

Pokuta za jazdu bez platnej technickej alebo emisnej kontroly je v súčasnosti 165 eur. Ak ste termín na kontrolu prešvihli a polícia vám pri kontrole naparí pokutu, od mája nemusíte siahať tak hlboko do peňaženky. Ak ju totiž zaplatíte do 15 dní, vyjde vás len na 55 eur.

Podobný systém už funguje v krajinách, ako Nemecko a Francúzsko, čo pomáha vodičov motivovať k tomu, aby platbu zbytočne neodkladali.

Prísnejšie kontroly

Zmeny však nebudú iba pozitívne, čo sa dotkne najviac majiteľov starších áut. Podmienky pre STK sa sprísnia po tom, ako sa zapracuje nová smernica EÚ, ktorá má zabezpečiť, aby boli tieto podmienky rovnaké vo všetkých členských štátoch.

Zdroj: auto.idnes.cz | Foto: commons.wikimedia.org, giphy.com