Pred pár dňami vydali slovenskí raperi Rytmus a P.A.T. klip ku skladbe Neprispôsobiví, ktorá je venovaná téme rasizmu na Slovensku. Ich spoločný počin sa dostal aj k poprednému členovi politickej strany Ľudová strana Naše Slovensko Milanovi Mazurekovi, ten raperov verbálne napadol a poriadne skritizoval. 

Milan Mazurek je poslancom NR SR a jeden z najznámejších členov politickej strany Ľudová strana Naše Slovensko. Na svojom oficiálnom facebokovom profile pred pár hodinami zazdieľal dlhočížny status, ktorý venoval spomínanej dvojici raperov a tiež svojmu pohľadu na rasizmus Slovákov. O tom, že sa jedná o veľmi citlivú tému rozdeľujúcu spoločnosť, svedčia aj diametrálne rozlišné názory v diskusiách pod skladbou i pod statusom Milana Mazureka.

Rytmus feta. P.A.T. – Neprispôsobiví

Status Milana Mazureka o Rytmusovi a P.A.T.

(Pozn. redakcie Status Milana Mazureka je použitý bez akýchkoľvek gramatických či iných úprav)

„Za bežných okolností sa k takýmto veciam nevyjadrujem, no bohužiaľ majú tieto výnosné marketingové produkty veľký dosah na množstvo mladých ľudí, ktorí sú nimi následne ovplyvňovaní.

O čo vlastne ide? Máme tu človeka, ktorý sa hrdo hlási k svojej etnicite, čo je samozrejme v poriadku. Ja sa rovnako hrdo hlásim k tomu, že som Slovák. Tento hrdý príslušník minoritnej etnicity však zarába obrovské peniaze vďaka Slovákom a Čechom, ktorí si kupujú jeho albumy, oblečenie, sledujú jeho videá či navštevujú jeho koncerty a mnohí ho vnímajú ako svoj vzor.

No a potom ten istý príslušník minoritnej etnicity, ktorý si vďaka Slovákom a Čechom žije ako v bavlnke nazve Slovákov a Čechov rasistami, národmi opitými nenávisťou k jeho etnicite. Dáva vám to logiku?

Mne áno. Pretože aj tento „umelec“ vie dobre, že to o čom hovorí nie je pravda, ale keď zo seba urobí obeť diskriminácie, pripojí k tomu nejaký profesionálne natočený emotívny klip, venujúci sa veľmi kontroverznej téme, tak si získa milióny videní, a teda ďalšie peniaze od tých hnusných zlých rasistov…

Čo je však podstatné? Ľudia žijúci na východnom a strednom Slovensku, ktorí majú tú smolu, že sa v ich okolí nachádzajú obrovské osady asociálov s etnickou príslušnosťou akú má tento „umelec“ predsa nemajú svoje názory vytvorené na základe tendenčných reportáži mainstreamových médií. Oni tú realitu žijú každý deň. Dobre vidia, ako sa títo ľudia správajú a majú svoje logické dôvody, prečo voči ním cítia odpor.

Hneď na to ale nastúpia tí, ktorí problém zneužívajú pre svoj osobný prospech. Mimovládky, čerpajúce dotácie na nezmyselné projekty alebo reperi, ktorí si svojimi emotívnymi klipmi chcú nahnať divákov a smiať sa na tom, ako sa ľudia v diskusiách hádajú, kto má vlastne pravdu, zatiaľ čo sa im plní účet peniazmi za reklamu.

Tento pán, ale aj všetci ďalší vedia, že akýsi „rasizmus“ je záležitosťou len veľmi úzko profilovanej skupiny ľudí, ktorých je tak málo, že ani nestoja za reč. Percentuálne je ich určite viac medzi tými, ktorí pravidelne hovoria o „špinavých gádžoch“. Ľudia nemajú problém s asociálmi preto, akú majú farbu ale ako sa správajú, majú s nimi problém pretože páchajú kriminalitu, vo veľkom berú drogy, obťažujú ľudí, neznesiteľne zapáchajú, sú drzí a obsadzujú cudzie pozemky, stavajú si nelegálne osady, špinia si na vlastný dvor a odpadky hádžu pod okná, majú desať detí aj napriek vedomiu, že sa o ne nemajú ako postarať….

Keď sa však opýtate aktivistov medzi slušnými ľuďmi z etnickej príslušnosti pánov vo videu, tak vám odvetia, že okrem klipov v osadách im páni nikdy nijako skutočne nepomohli. Každý z nás pozná slušných ľudí z tejto etnicity a verte mi, že rovnaký odpor aký majú ľudia vo vlaku k opitému a zapáchajúcemu príslušníkovi minority, majú aj k podobnému príslušníkovi majority. Nie je to o farbe ale o správaní.

A ak by chcel tento pán nejako skutočne pomôcť k lepšiemu vnímaniu týchto ľudí medzi majoritnou spoločnosťou, chodil by po osadách a sám by sa ich snažil zmeniť k lepšiemu, z toho by ale nemal žiaden finančný prospech.“

Ďalšie naše články nájdete na Manmagazin.sk — TU

Zdroj|Foto: Facebook, Instagram