Júlia Horáková si v roku 2016 prebrala z rúk vtedajšieho prezidenta Andreja Kisku štátne vyznamenanie – Pribinov Kríž II.triedy. To však z dôvodu protestu proti celoplošnému testovaniu teraz primárka transplantačnej jednotky kostnej drene v NÚDCH v Bratislave vracia späť do rúk súčasnej prezidentky Zuzany Čaputovej (47) aj so štipľavým odkazom pre vládu! 

Júlia Horáková sa prostredníctvom webu Pravda.sk vyjadrila v otvorenom liste na margo celoplošného testovania Slovenska na koronavírus Covid-19. V tomto liste vyjadruje svoj občiansky aj medicínsky nesúhlas s týmto antigénovým testovaním, pričom podľa svojich slov verí, že nie je jediná. Celá táto operácia podľa nej zbytočne rozdeľuje spoločnosť a navyše z medicínskeho hľadiska bez ďalšieho pretestovania PCR metódou nezodpovedá toto testovanie reálnemu počtu nakazených ľudí.

Vyhlásenie premiéra Igora Matoviča (47), že zaplatí 500 eur každému zdravotníkovi, ktorý sa zúčastnil oboch testovacích dní, je podľa primárky Horákovej veľkou urážkou: „On urazil nielen mňa, ale väčšinu zdravotníkov, ktorí svoju prácu vykonávajú poctivo a veľakrát bez finančného ohodnotenia, z vnútorného presvedčenia na zachovanie profesionálnej cti, lebo je to ich práca.“ Nepáčilo sa jej taktiež vyzdvihovanie zdravotníkov zo zahraničia, pretože si myslí, že aj u nás by sa našlo veľa dobrovoľníkov, keby táto akcia mala medicínsky zmysel.

Júlia Horáková sa z týchto dôvodov rozhodla vrátiť spomínané štátne vyznamenanie do rúk súčasnej prezidentky Zuzany Čaputovej, aj keď jej odkázala, že si ho podľa svojich slov stále váži, no považuje to za symbol prejavu občianskeho nesúhlasu so súčasnou celospoločenskou situáciou. Celý list primárky Horákovej si môžete prečítať na webe Pravda.sk >>TU<< .

Júlia Horáková
Júlia Horáková

Zdroj: Pravda.skFoto: Facebook/Nocomment.sk, Instagram/Zuzanacaputova