Aj v dnešnej modernej dobe preplnenej technológiami, existujú stále domorodé kmene, ktoré sú verné svojej tradícii. V tomto článku sa však nedočítate o nejakých afrických kmeňoch, ktoré pravidelne chodia kamerovať televízne štáby z celého sveta. Ponúkame vám pohľad na našich dávnych predkov, ktorí nestrpia žiaden kontakt so súčasnou ľudskou rasou.

Takmer v srdci Bengálskeho zálivu (medzi Thajskom a Indiou) sa nachádza malý ostrov o rozlohe 72 kilometrov štvorcových. Volá s Severný Sentinel a môžete na ňom nájsť pravdepodobne najstarší žijúci kmeň na svete. V prostredí nádherných pláži, priezračne čistého mora a hustých dažďových pralesov si domorodci žijú svoj život, ktorý si my v dnešnej dobe nedokážeme predstaviť. Živia sa lovom zvierat a zberom plodín. Podobný spôsob života poznáme iba z dejepisných poučiek o pravekých ľuďoch.

Severny sentinel kmen

Ich najstarší známy kontakt s moderným svetom skončil v roku 1880 tragédiou. Prieskumníci, ktorých viedol Maurice Vidal Portman, uniesli jednu celú rodinu domorodcov. Rodičia zomreli na následky chorôb, s ktorými sa nikdy nestretli, no ich deťom sa podarilo prežiť a neskôr boli odvezené späť na ostrov s kopou darčekov pre ostatných obyvateľov. Takýmto spôsobom sa snažili prieskumníci získať náklonnosť obyvateľstva ostrova.

Podobné expedície podnikli zástupcovia Indie v druhej polovici 20 storočia. V roku 1974, keď priniesli na ostrov plno darov, vrátane mŕtveho prasaťa, bábiky či hliníkového riadu, domorodci nemali záujem o žiadny kontakt a filmovému režisérovi jeden z nich šípom prestrelil stehno. Nakoniec si z ponúkaného zobrali iba riad a mŕtve prasa s bábikou pochovali na pláži.

V 90-rokoch vydala India definitívny zákaz približovania sa k tomuto ostrovu na menej než 5 kilometrov. Ten sa týka nielen bežných ľudí, ale platí aj pre rôzne vedecké expedície. Počet obyvateľov sa odhaduje na 50 až 500, presné údaje je však nemožné zistiť. V roku 2004 totiž zasiahla toto územie veľká vlna tsunami. Predpokladalo sa, že to obyvatelia ostrova nemohli prežiť, ale hneď po tom, čo sa nad ich domovom objavila helikoptéra kontrolujúca stav po prírodnej katastrofe, začali k nej letieť horiace šípy.

Obyvatelia ostrova sú teda pravdepodobne geneticky schopní odolať vo voľnej prírode aj takému živlu, ako je tsunami. Poslednou zaujímavosťou je prípad z roku 2006, kedy sa dvojica opitých rybárov náhodou dostala k pobrežiu tohto ostrova. Odvtedy ich už nikto nikdy nevidel a všetky snahy o nájdenie ich tiel skončili neúspechom. Domáci obyvatelia, totiž nechcú mať s ľuďmi ako sme my nič spoločné…

Domorody kmenZdroj: Wikipedia.org | Foto: YouTube