Od 1. apríla tohto roka vstupuje do platnosti nový zákon, ktorý pred tromi rokmi schválil Európsky parlament a Európska rada. Nové nariadenie vzniklo s víziou zvýšenia bezpečnosti a s cieľom čo najrýchlejšie poskytnúť šoférom pomoc pri dopravnej nehode.

Európska rada a parlament rozhodli, že od 1. apríla 2018 sa bude do každého nového auta povinne montovať elektronický bezpečnostný systém s názvom eCall. Systém automatického tiesňového volania budú musieť všetky automobilky povinne montovať do osobných a nákladných áut do 3,5 tony určených pre európsky trh.

Bezpečnostná jednotka eCall funguje na systéme automatického upozornenia linky 112 v prípade dopravnej nehody. Systém dostane pokyn na spustenie po vyhodnotení viacerých informácií z palubného počítača, vrátane spustenia airbagov. ECall zo svojich senzorov vyhodnocuje situáciu aj s ohľadom na rýchlosť či intenzitu spomalenia, čím sa znižuje riziko tzv. falošných poplachov pri drobných autonehodách, kde nie je potrebná zdravotnícka pomoc.

Ako eCall funguje?

Po dopravnej nehode systém automaticky vytočí bezplatnú tiesňovú linku 112, kde dispečing dostane najzákladnejšie informácie o vozidle, jeho posádke a polohe. Hneď nato eCall spojí vozidlo priamo s operátorom, aby posádka vozidla objasnila svoju situáciu. Ak nikto z vozidla na hovor nezareaguje, operátor podnet okamžite vyhodnotí ako oprávnený a vyšle na miesto záchranné zložky.

ECall môže vodič spustiť aj manuálne a bude automaticky prepojený k operátorovi, aby mu ozrejmil dôvod svojej žiadosti o pomoc. Bezprostredne po spustení systému prijme operátor tiesňovej linky základné informácie o vozidle vychádzajúce z bezpečnostnej jednotky maximálne do 17 sekúnd. Modul eCall funguje na princípe tzv. spiacej SIM karty, ktorá sa aktivuje pri automatickom podnete pri nehode alebo manuálnom spustení priamo od vodiča.

Ďalšie základné informácie

Systém ECall sa teda bude montovať do všetkých osobných a nákladných vozidiel do 3,5 tony vyrobených od 1. apríla 2018, pričom áut vyrobených pred týmto dátumom sa netýka. Funguje na GSM pripojení, a teda k správnej činnosti nepotrebuje rýchle dátové siete. Ak sa vám stane nehoda v zahraničí, všetci operátori EÚ komunikujú aj v angličtine. A ak si kladiete otázku, či sa tak výroba áut nepredraží, odpoveď znie nie. Náklady na montáž a výrobu systému eCall by sa mali pohybovať cca do 100 € a v porovnaní s celkovou cenou vozidla sú teda zanedbateľné.

Ďalšie naše články nájdete na Manmagazin.sk — TU

Zdroj: Continental-corporation.com, Autobild.cas.sk, Ec.europa.eu | Foto: Pixabay.com, Pexels.com