Hustá brada bola odjakživa symbolom mužnosti a plodnosti, no v posledných rokoch zažíva renesanciu. Trend, ktorý bol ešte donedávna znakom povaľačov a hipsterov, pohltil takmer každého muža bez ohľadu na vek a zamestnanie.

Nejde len o výzor kanadského drevorubača, v súčasnosti existujú tisícky spôsobov zastrihávania a starostlivosti o bradu, takže si každý môže nájsť ten, ktorý mu najviac vyhovuje. Teda, skoro každý. Aj keď sú v menšine, stále existuje dosť mužov, ktorí si nedokážu vypestovať ani len strnisko. U niektorých sa tento problém pribúdajúcimi rokmi sám vyrieši, no sú aj takí, ktorí sa už zmierili s tým, že budú celý život chodiť „nahladko“.

Kto je hlavným vinníkom týchto rozdielov? Genetika alebo nedostatok testosterónu? Odpoveď je trochu zložitejšia.

O nič menej chlapom

Hormón, ktorý ovplyvňuje rast brady, sa nazýva dihydrotestosterón (DHT) a s plodnosťou alebo mužnosťou nemá nič spoločné. „Holobriadkovia“ nemajú o nič menej testosterónu ako ich zarastení kamaráti, len ich organizmus reaguje na DTH inak. Veľmi často je citlivosť na DHT dedičná, no nie je to zaručené. Takže aj keby váš otec vyzeral ako Gandalf, nemusí to znamenať, že sa podobného porastu na tvári dočkáte aj vy. Paradoxne pritom zvyšok vášho tela môže byť dosť chlpatý na to, aby si vás na nudapláži pomýlili s Yetim.

Brada alebo vlasy

Muži, ktorí túžia po chýbajúcej brade, toho veľa robiť nemôžu. Aj keď na internete koluje množstvo „zaručených“ prípravkov, ktoré z vás majú urobiť Ragnara, väčšinou ide len o vyhodené peniaze. Jediný zaručený výsledok prináša iba transplantácia vlasových korienkov na tvár.

Ešte kým si začnete hľadať najbližšiu kliniku, kde tento kozmetický (a drahý) zákrok ponúkajú, máme pre vás aj dobrú správu – síce nemáte bradu, ale nemusíte sa lúčiť s vlasmi. DHT totiž spôsobuje plešatosť, takže čím úspešnejšie zarastáte na tvári, tým je väčšia pravdepodobnosť, že vám začnú vypadávať vlasy.

Ak vás ani toto nepresvedčilo, počkajte pár rokov, kým brady znovu vyjdú z módy. Potom budete môcť povedať, že ste boli nahladko oholený ešte predtým, ako sa to stalo IN.

Zdroj: elitedaily.com | Foto: Pixabay.com