Nechceme byť poslom zlých správ, ale vyhliadky na letné mesiace neveštia pre šoférov vôbec nič dobré. Každá návšteva čerpacej stanice bude čoraz nepríjemnejším prekvapením. 

Cenovky na stojanoch nachádzajúcich sa na pumpách budú ukazovať vyššie a vyššie čísla. ,,Vyzerá to tak, že ceny pohonných látok budú vytvárať každým dňom nové maximá,” vyjadrila sa pre dennik.cz Silvia Hollá, hlavná analytička xPartners. Už do konca tohto mesiaca sa môžu ceny zvýšiť o dva centy za liter, v priebehu leta je dokonca treba počítať s nárastom približne o ďalšie dva centy. Dokopy sa tak na jeseň môže finálna suma na bločku nebezpečne blížiť k úrovni 1,4 €. Veru, niet sa na čo tešiť. Pritom už teraz sú ceny za liter naturalu 95 (v priemere 1,32 €) o 3 centy vyššie ako v januári. Podobne stúpla aj nafta, cena LPG sa drží na rovnakej úrovni.

Príčiny sú prosté. Vo svete sa stupňuje napätie, Trump chce znova uvaliť sankcie na Irán, významného producenta ropy, preto rastie aj jej cena. Aktuálne sa za čierne zlato platí najviac od roku 2014, kvôli čomu si, žiaľ, viac priplatíme za benzín a naftu.

Zdroj: Sme/HNonline/Deník.cz | Foto: depositphotos.com